A női 63 kg-ban Sastin Marianna szerezte Európa egyetlen kvótájáját.
Nagy átrendeződés tanúi lehettük, elsősorban az Egyesült Államok és Irán birkózóinak markáns előretörése miatt. Ugyanakkor mindhárom fogásnemben szereztek kvótát afrikaiak, és a legjobbak közé verekedték magukat olyan „kis” országok, mint Kolumbia, Puerto Rico és Venezuela. Magyarország az összes megszerzett kvótát tekintve a 11-14. helyen végzett Isztambulban.
Az elmúlt évek világbajnokságain az ex-szovjetek az érmeknek nagyjából felét szerezték meg, néha többet is. Most az összes kvótából (108) 44 jutott nekik.
Isztambul fölcsuszamláshoz hasonlítható változásokat hozott a sportágban. Irán a két férfi fogásnemben (náluk női birkózás nincs) nemcsak hét kvótát szerzett, hanem a legtöbb aranyat (4) is, megelőzve az oroszokat (3), illetve a női birkózásban élen álló, szintén három világbajnoki címet szerző japánokat.
Az Egyesült Államok vébé-csapata a hajdani, diadalmas korszakait idézte. A kilenc kvótájával holtversenyben második, Kazahsztán társaságában. Jordan Burroughs aranyérmet nyert a szabadfogás 74 kg-os súlycsoportjában. Utoljára 2006-ban, a 66 kilós Zadick révén szereztek világbajnoki címet az amik, azt megelőzően pedig 1999-ben, a 130 kilós Neal jóvoltából.
Japán szabadfogású versenyző utoljára 1995-ben szerepelt vébé-döntőben, és a 62 kilós Vada éppúgy ezüstérmes lett, mint most a 66 kg-ban Jonemicu.
És akkor még ott vannak a „kicsik”… Puerto ricói birkózó először jutott el világbajnoki döntőbe, nigériai férfiversenyző először került az első hat közé. Venezuela egyenesen két kvótát is begyűjtött. De olimpiai részvételt szerzett Kamerun és Kolumbia is, miközben az olimpiai és világbajnokokkal rendelkező Üzbegisztán, vagy a vb-győztest is a soraikban tudó észtek egyet sem.
A fogásnemek kvótái, országonként:
A 42 kvóta kötöttfogásban 22, szabadfogásban 19 országba került. A 24 női kvótán 16 ország osztozott. Kötöttfogás: 5: Oroszország Szabadfogás: 5: Egyesült Államok, Oroszország Női birkózás: 3: Egyesült Államok, Japán A fogásnemek kvótái földrészenként Kötöttfogás: Európa 27 Szabadfogás: Európa 22 Női birkózás: Ázsia 9 Összesen: Európa 57 A megszokott, nagy európai fölény – szerényebb formában – a kötöttfogásban maradt meg. A szabadfogásban a három másik kontinens együttesen megközelítette öreg földrészünket a kvóták számában. A női birkózásban Ázsia áll az élen, és nem csak a japánok jóvoltából. A kiegyenlítődés súlycsoportja a női 63 kg volt, amelynek az első hat helyezettje közül egyedül Sastin Marianna képviselte Európát, négy ázsiai és egy amerikai vetélytárs társaságában. Az összes kvóta megoszlása Az összes (108) kvóta 32 országba került. 12: Oroszország Magyarország tehát a kiemelkedő országok mögött, a 11-14. helyen végzett. Ehhez hozzátartozik, hogy a sportág nálunk töredéknyi támogatásban részesül az előttünk végzettekhez képest. Néhány országban szinte számolatlanul özönlik a pénz a birkózásba, hogy a hatalmas hagyományokat minél több eredményre válthassák át. Érdemes pillantást vetni az alábbi rangsorra: A FILA 47 európai tagországot számlál, abból kilenc az ex-szovjet. A fenti táblázat azt mutatja meg, hol a helyünk a volt szovjetek nélküli harmincnyolcban. És még annyi: valamennyi európai tagország részt vett a világbajnokságon. |